מטפלת לקשישים

לא מעט פעמים אנו שומעים את המילים מטפלת בקשישים – אז מה התפקיד של מטפלת כזו, למה ומתי זקוקים לה, ועוד. אנו מאמינים שיש לא מעט שאלות שעולות לראשכם בזמן שעליכם לחשוב על מטפלת לקשישים – במאמר זה ננסה להביא לכם מידע רחב ככל האפשר, בתקווה שזה יעזור לכם.

מגיע הרגע הזה שאנחנו מבינים לחלוטין שהאדם הקרוב אלינו זקוק לעזרה. הוא כבר אינו יכול להסתדר לבד בבית, מצבו הבריאותי הדרדר, ויש מקרים מסוימים שבהם העזרה צריכה להיות רחבה ככל האפשר, כמו עזרה בניקיון הבית, עזרה בהאכלה, עזרה במקלחות, נתינת תרופות, הלבשה, ביצוע מטלות יומיומיות ועוד… כל אחד נמצא בסקאלה בין טיפול מלא לבין טיפול חלקי. 

לעיתים זה קורה במהירות עד כדי שאי אפשר להבחין או להבין, תוך שניות המצב מדרדר וכל מה שנותר הוא קודם כל לקלוט מה קורה, ואז לנסות לדלות מידע ולהבין מה נכון לאדם היקר שלנו. ואם הדבר הנכון הוא לשכור מטפלת לקשישים שתתרום ותעניק מהידע והניסיון שלה, צריך להבין מתי זה נכון ואיך עושים את זה בצורה טובה.

מטפלת בקשישים – מתי מגיע הרגע הנכון?

אנחנו בטוחים שאתם תרגישו את הרגע הנכון שבו תצטרכו לברר על מטפלת. בעיקרון, זה קורה כאשר הקשיש כבר אינו מסתדר לבד ואתם מוצאים את עצמכם עושים משמרות מלאות כדי לעזור לו בכל עבודות הבית והעבודות האישיות, כפי שציינו קודם – שזה האכלה, מקלחת, הליכה לרופאים, עזרה בבישול, ניקיון ועוד… 

מגיע הרגע הזה שבו אתם מבינים שאתם חייבים עזרה מקצועית, עזרה שמעבר ליכולת להעניק טיפול יוצא דופן היא גם בעלת הניסיון, שתוכל לעשות את כל הפעולות האלה בזריזות ובמסירות שאין כמותה. אל תחכו לרגע האחרון, הקפידו להבין זאת בשלבים מתקדמים ולא לדחות את מה שבכול מקרה תצטרכו לעשות.

מטפלת בקשישים עזרה

נכון שקשה לנו לקבל את זה, אך עליכם להיות אובייקטיבים ככל האפשר ולהבין שזה נעשה במטרה אחת בלבד – וזה לעזור לאדם האהוב והיקר שלכם. מטפלת בקשישים בדרך כלל מגיעה עם ניסיון רב ויודעת מה לעשות ומתי, הדבר הכי חשוב הוא למצוא את האדם הנכון לכם, את האדם שעימו יהיה לכולם חיבור ובכך לרכך את המעבר החד בין עצמאות לבין לחיות עם מטפלת או להיעזר במטפלת.

איך מוצאים מטפלת בקשישים?

ברגע שהבנתם שאתם צריכים למצוא מטפלת הדבר היחידי שבטח תעשו הוא לפנות ישירות לאינטרנט שיעניק לכם את כל המידע, אך עליכם קודם כל לפני הכל להכיר את הזכויות שלכם.

יש אפשרות לקבל מטפלת מביטוח לאומי, דבר שדורש מכם למלא טפסים רבים ולשלוח מסמכים רפואיים כדי שיאשרו את הבקשה ולאחר מכן ביטוח לאומי יצרו איתכם קשר וסביר להניח שישלחו מישהו מטעמם לבדיקות. 

זה נקרא גמלת סיעוד, וזאת זכות ששייכת לכם במידה והאדם היקר אכן זקוק לעזרה סיעודית של מטפלת. הם יבחנו את כול המשתנים כולל מצב כלכלי, תפקודי, ועוד כדי לבחון את רמת הזכאות.

ברגע שיש אישור ביטוח לאומי יעזור ויעניק מטפלת לפי השעות שנקבעו – כי ביטוח לאומי מאשרים טיפול על פי שעות, לעיתים זה אולי לא יספק אתכם או לא יתאים לרצונות שלכם, לכן עליכם להכיר עוד מסגרות.

מה אם אנו לא מעוניינים לעבור את התהליך הזה?

הרי שעכשיו אתם תוכלו לחטט באינטרנט ולברר היכן תשיגו מטפלת לקשישים טובה, נאמנה וכזאת שתוכל להיות איתכם שנים רבות. יש לא מעט חברות שמעניקות שירותי סיעוד, חברות שמומחות בתחום ויש להן גישה להרבה מטפלות בקשישים שדוברות כמה שפות, ואפשר לאתר לפי מיקום, בקשות ועוד…

כדי שלא תרגישו לרגע שאתם לא חלק בבחירה, רק מטפלת הנכונה עבורכם תהיה איתכם בסופו של דבר.

חשוב לדעת!

אם קיבלתם עזרה מביטוח לאומי הרי, כפי שאמרנו, זה יהיה מוגבל בשעות ובעבודות מסוימות שנקבעו על לפי חוק הסיעוד. כך שיש להגיד מראש את הגדרת העבודה של המטפלת כדי שבאמת תוכלו לעשות הכל בזמן שיש לכם.

במידה ואתם בוחרים מטפלת בקשישים לבד, הרי שעליכם לעשות ראיון כדי להכיר. הכימיה מאוד חשובה בין המטפלת למטופל, אחרת הקשיים יתחילו. צריך להגדיר גם כאן את התקפיד, להבין מי המטפלות ולעשות תיאום ציפיות בין המטפלת ואליכם.

כפי שכבר אמרנו, לרוב המטפלות יעזרו ב – האכלה, הלבשה, מקלחות, מתן תרופות, ניקיון שהוא נחשב בסיסי, ועזרה בהליכה וניידות באופן כללי.

מטפלת לקשישים - פרטי

הזכרנו את זה לא מעט, אך נעמיק עוד קצת. אם החלטתם שאתם לא מעוניינים בתהליך או לחלופין גיליתם שהבקשה שלכם לעזרה סיעודית נדחתה או שביטוח לאומי הביא מעט שעות שלא תורמות יותר מדי, הרי שעליכם להתחיל לחפש מטפלת באופן פרטי. 

מטפלת פרטית יכולה להיות ישראלית או אפילו עובדת זרה. לרוב תמצאו אותן דרך חברות פרטיות שמעניקות את השירותים הללו, או באופן פרטי בכלל כמו פרסום משרה ועוד…

מטפלת לקשישים פרטית תוכל להעניק לאדם היקר לכם את כל מה שהוא זקוק לו תוך דגש על הקשבה ואמפתיה וכמובן בהתאם לחוקי הסיעוד, גם במקרים כאלו שימו לב לעשות תיאום ציפיות.

מטפלת לקשישים פרטית תוכל להחזיר את השלווה הביתה ובכך להבטיח שלא תצטרכו להתמודד עם דאגות מיותרות.

צריכים עזרה? עמותת בבית תשמח לסייע לכם או ליקירכם לקבל את כל הזכויות שמגיע להם, במילוי הטפסים ובבחירת המטפלת המתאימה עבורם. פנו אלינו עוד היום לקבלת פרטים מלאים.