התעללות בקשישים

התעללות בקשישים – איך להתמודד עם התופעה

התעללות בקשישים בין אם מדובר בהתעללות פיזית או התעללות נפשית, פוגעת לא רק בקשיש עצמו אלא גם בבני המשפחה. אחד הדברים הקשים ביותר עבור כולנו הוא לראות את הורינו המתבגרים או את בני הזוג שלנו עוברים התעללות פיזית או נפשית הפוגעת בגופם ובכבודם כבני אדם.

מקרים של התעללות אינם חייבים להיות פיזיים, השפלה של הקשיש על ידי המטפל האחראי על בטחונו ושלומו היא התעללות לכל דבר ועלינו להתייחס לכך במלוא חומרת הדין. מקרים נוספים של התעללות כוללים ניצול כלכלי של הקשיש על ידי האדם המטפל בו או על ידי קרוב משפחה. בכל המקרים הנדונים אנחנו צריכים להיות עם יד על הדופק, תמיד לשאול ותמיד להתעניין ולהיות קשובים לכל סימן מחשיד, במיוחד במקרים סיעודיים בהם הקשיש אינו יכול לתקשר אתנו בצורה מילולית ברורה.

המקרה של אלימות מילולית או פיזית של מטפלים בקשישים, בבית או בבתי אבות, עלתה לסדר היום הציבורי בשנים האחרונות. קשישים כמו ילדים הם לעתים חסרי אונים ולא יכולים להגן על עצמם, אנחנו כחברה מחויבים לדאוג לביטחונם האישי למען העתיד של כולנו.

התעללות בקשישים – חשד סביר והתערבות מונעת

התעללות בקשישים, פיזית או מנטלית, היא עניין הדורש מאתנו להיות תמיד עם יד על הדופק, בכל מקרה שעולה בנו חשד להתעללות מילולית או פיזית עלינו לנקוט כמה צעדים ראשונים בשביל לברר את העניין.

קודם כל אם הקשיש מסוגל לתקשר עלינו לנסות לדובב אותו לדבר, במקרים מסוימים שבהם ההתעללות כרוכה באיום נדרשת רגישות מיוחדת בשביל להניע את האדם היקר לכם להגיד את שעל ליבו. שנית עלינו להיות קשובים לכל שינוי בהתנהגות אפילו הקטן ביותר, במידה ומדובר בקשיש במצב סיעודי או באדם הסובל מדמנציה או אלצהיימר או כל פגיעה אחרת שאינה מאפשרת לו לתקשר כהלכה, יש להיות קשובים לכל סימן מחשיד.

אל תחששו להיות פעילים יותר ולשדר אסרטיביות מול האדם שכלפיו עולה החשד אך צריך לעשות זאת בתבונה מבלי לפגוע בכבודו של שום אדם. חשד סביר עדיין אינו הוכחה אבל אתם יותר מכולם מכירים את הקרובים אליכם ויכולים להעריך כאשר משהו אינו כשורה.

התעללות בקשישים – לא רק המטפלים

התעללות בקשישים יכולה להיות על ידי מטפל או מטפלת של הקשיש אך גם על ידי אחד מבני המשפחה. אם יש לכם חשד שמשהו אינו כשורה הקפידו להימצא יותר בסביבה ולפקוח עיניים, אתם צריכים לשדר שאם משהו מתרחש אתם שם בשביל לראות ולהגיב. נוכחות של בני משפחה הבודקים באופן שוטף את הנעשה על בסיס קבוע בהזדמנויות לא צפויות מראש היא המפתח להרתעה. כמובן שבמקרים של חשד סביר יש לפעול בנחישות ואף להחליף את המטפל כנדרש.

חברות מטפלות לקשישים

במקרים שבהם מדובר בבני משפחה הדברים מורכבים יותר, אף אחד לא מרגיש נוח לחשוד באנשים קרובים בהתעללות, בכל מקרה נתון אך במיוחד אם מדובר בבני משפחה, נדרש אומץ מיוחד בשביל לחשוף את האמת ולפעול בנחישות בכל מקרה של חשד סביר להתעללות פיזית או מילולית או לניסיונות סחיטה.

התעללות בקשישים היא בעיה חברתית המשותפת לכולנו

בנימה אישית בהקשר לשלושת השבועות אנחנו רוצים להגיד שמקרים של התעללות בקשישים היא בעיה חברתית ועלינו להתגייס לכך באופן אישי בכל רגע נתון. אם אנחנו רואים קשיש יושב עם מטפל בפארק וחושדים שמשהו אינו כשורה עלינו לברר האם יש כאן חשד סביר להתעללות, אם אתם רואים קשיש מוזנח שמראהו מעורר חשד אל תהססו לפעול, גם אם טעינו ולא הערכנו נכונה את הסיטואציה אנחנו מחויבים לפעול, כמובן בזהירות ועם המון רגישות בשביל לא לפגוע בכבודם של בני אדם.