טיפול סיעודי והגדרת תפקיד מטפל סיעודי

טיפול סיעודי והגדרת תפקיד מטפל סיעודי

טיפול סיעודי הוא אחד הדברים המורכבים ביותר מבחינה פיזית ונפשית.
ההתמודדות היום יומית עם אנשים במצב סיעודי מצריכה כוחות נפש רבים, זאת עבודה מאתגרת שלא כל אחד יכול לעמוד בה בהצלחה. מה נדרש ממטפל סיעודי בשביל להצליח? האם ישנן דרישות פסיכולוגיות לתפקיד?

הגדרת תפקיד מטפל סיעודי

קודם כל צריך לדעת מה בדיוק כוללת העבודה, מה נכלל בתחום אחריותו של הטיפול הסיעודי ואילו דברים אינם בתחום אחריותו.
המטפל הסיעודי מעניק טיפול אישי מסביב לשעון לאנשים שרמת התפקוד שלהם נמוכה, אנשים מבוגרים הנזקקים לעזרה בפעולות הפשוטות של היום יום. המטפל הסיעודי אחראי לאכילה, רחצה, הלבשה וכל פעילות בסיסית אחרת בה המטופל נזקק לעזרה.

הגדרת גבולות ברורים לטיפול סיעודי

במקרים מסויימים פעולות בסיסיות גבולות ההעסקה של טיפול סיעודי ברורות ומוגדרות אבל במקרים אחרים הגבול לא כל כך ברור. האם המטפל אחראי לבישול ולניקיון?
האם הוא חייב ללוות את המטופל לסידורים או לערוך עבורו קניות? בכל המקרים האלו נדרש חוזה העסקה ברור בין המטפל למטופל, חוזה העסקה המעגן באופן ברור את כל הזכויות והחובות של המטפל כלפי המטופל.

מהן זכויותיו של המטפל במסגרת טיפול סיעודי

במידה ומדובר במטפל סיעודיישראלי על המעסיק להעניק לו את כל הזכויות המגיעות לו במסגרת החוק, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, לפחות שכר מינימום, ימי מחלה והבראה, יום מנוחה של 36 שעות רצופות לפחות. כל הזכויות הניתנות בחוק לעובד בישראל מגיעות למטפל הסיעודי הישראלי.

טיפול סיעודי עם מטפל לא ישראלי

במידה ומדובר במטפל סיעודי זר, קודם כל יש להגיש בקשה לאגרה להעסקה של המטפל הספציפי מרשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. הגשת הבקשה,
כולל כל המסמכים הנדרשים, כרוכה בתשלום ובנוסף לכך על המעסיק של
המטפל הסיעודי לרכוש עבורו ביטוח בריאות פרטי, את ביטוח הבריאות המעביד יכול לנקות מתלוש המשכורת של העובד. בטיפול סיעודי מסוג זה המעביד יכול לגבות גם ניכויים נוספים מהמטפל הכוללים בין השאר השתתפות של העובד בתחזוקת הבית, בכל מקרה הסך הכולל של השתתפות העובד לא יעלה על 25% מגובה המשכורת.

זכויותיו של מטפל זר במסגרת טיפול סיעודי

בסופו של יום עובד זר זכאי לכל הזכויות של עובד ישראלי הכוללות הפרשות לפנסיה ופיצויי פיטורים, שכר מינימום, ימי שבתון וימי חופשה, יום מנוחה שבועי
וכל זכות אחרת הניתנת לעובדים ישראלים במשק אך במסגרת תנאי ההעסקה הייחודיים של עובד זר בישראל, סך הניכויים הנדרשים, יש לבדוק בכל מקרה לגופו מהם התנאים הנדרשים.

טיפול סיעודי

אז איך מחליטים איזה סוג של טיפול סיעודי

לפעמים העדר מידע חיוני מקשה עלינו לקבל החלטות בנוגע להעסקת מטפל סיעודי. האם כדאי לנו להעסיק מטפל ישראלי? או אולי עובד זר? מהן היקף הזכויות והחובות שלנו כמעבידים? מהן היקף הזכויות והחובות המלא של העובד הזר או המטפל הישראלי הספציפי אותו אנחנו מעוניינים להעסיק?

טיפול סיעודי עם עמותת בבית

עמותת בבית שמה לעצמה למטרה לעזור לכם עם התהליך המורכב והמסועף של מציאת המטפל המתאים עבור בני המשפחה שלכם. באתר שלנו ישנם מאמרים רבים בנושא ואם יש לכם שאלות נוספות בנושא, כל שאלה שיש לכם בנוגע לטיפול סיעודי, מטפלים סיעודיים והעסקתם, אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר ונענה לכם בהקדם.