חוק סיעוד

מהו חוק סיעוד?

חוק הסיעוד קיים החל משנת 1988 והוא מופעל ומפוקח על ידי המוסד לביטוח לאומי, קופות החולים ושירותי הרווחה העירוניים. חוק סיעוד הוא חוק שמטרתו לדאוג לרווחתם של בני הגיל השלישי, והוא מאפשר לקשישים שמוגבלים בתפקודם היום-יומי לקבל שירותי סיעוד.

קשישים שנמצאו זכאים לשירותי סיעוד לפי חוק סיעוד, יכולים לקבל עזרה סיעודית וסיוע בפעילויות היום-יום כגון: רחצה, הלבשה, הכנת אוכל וניהול משק הבית (לא ניקיון יסודי). שימו לב כי חוק הסיעוד הינו גמלת שירותים – ולא מתן כסף.

סל השירותים לפי חוק הסיעוד החדש

אדם שנקבע כי הוא זכאי לגמלת סיעוד, לפי חוק הסיעוד החדש, זכאי לקבל סל שירותים.

שירותים אלה מוצעים לאותו אדם במטרה לסייע לו ולבני משפחתו בביצוע פעולות היום יום. המבוטח יכול לבחור אילו מן השירותים המוצעים לו במסגרת הזכאות, ירצה לקבל.

השירותים האפשריים במסגרת חוק הסיעוד הם:

השירות העיקרי שמוצע במסגרת חוק סיעוד הוא מטפלת המגיעה לבית המטופל, במטרה להעניק לו סיוע במטלות פרקטיות ובתחזוקת הבית ו\או למטרות סיוע רפואי או השגחה. חוץ מזה, מוצעים למבוטח שירותים כמו השתתפות במרכז יום לקשיש, אספקת מוצרי ספיגה חד-פעמיים מדי חודש, שירותי מוקד ולחצן מצוקה, שירותי כביסה וכו'.

ועדה מקצועית לענייני חוק סיעוד – שבה משתתפים עובד ביטוח לאומי, אחות ועובדת סוציאלית – היא זו שתקבע איזה שירותים יינתנו למי שקיבל זכאות לגמלת הסיעוד.

חוק הסיעוד החדש - חוק ביטוח סיעוד

איך לקבל גמלת סיעוד בהתאם לחוק ביטוח סיעוד

מעוניינים לקבלת גמלת סיעוד או שירות אחר כלשהו במסגרת חוק ביטוח הסיעוד? אם כן אז כדאי שתדעו שאתם יכולים לפנות לרשויות בעצמכם, או להעזר בחברת סיעוד מקצועית שמתמחה בכך. מכיוון שמדובר בהליך בירוקרטי שעלול להיות ארוך, מסורבל ומתיש, אנשים רבים בוחרים להיעזר בחברות הסיעוד השונות.

שירותי הסיעוד ניתנים על ידי חברות וארגונים המוכרים כנותני שירותים בתחום זה על פי החוק, כמו עמותת בבית, שמלווה כבר מעל 30 שנה את הזכאים לגמלות סיעוד