בדידות בגיל השלישי

בדידות בגיל השלישי

קשר אנושי הוא מצרך הכרחי עבור כולנו, אין צורך ללמוד לעומק פסיכולוגיה התפתחותית בשביל להבין את החשיבות של תקשורת אנושית מילולית או בלתי מילולית, מבט או חיוך או מילה טובה אחרי יום עבודה קשה, הם חלק חיוני בבניית בריאות נפשית לצורך התמודדות עם אתגרי החיים.

 

בדידות אצל קשישים

בגיל מבוגר הצורך בקשר אנושי חם ואמיתי הופך להיות משמעותי אף יותר, לצערנו בעולם שלנו שבו המסגרות המשפחתיות הרחבות כבר לא קיימות, הרבה אנשים מבוגרים מוצאים את עצמם לבד או בחברת אנשים מבוגרים אחרים.
היכולת לתקשר באופן רחב עם מגוון של אנשים היא נחלת כולנו ביום יום, עם הילדים, עם בן או בת הזוג ועם החברים לעבודה, כאשר מתבגרים המעגלים מצטמצמים ולעתים אנחנו נשארים עם אנשים בני גילנו בלבד.

חשיבות הקשר בין הדורות הוא קודם סימפטום לחברה בריאה בה באופן טבעי אנשים חיים זה לצד זה בלי הבדלי גיל או מעמד, גם אם הדבר לא אפשרי על בסיס יום יומי, חשוב מאוד עבורנו ועבור העתיד שלנו לבנות עוד היום את הקשרים בין העבר לעתיד.

כיצד להפיג בדידות בגיל השלישי

ישנן דרכים לגשר על הפער וניתן למצוא זמן גם בתוך העולם העמוס שלנו לחבר בין הדורות. עלינו להפנים שהאנשים האהובים עלינו לא ישארו כאן לנצח ויש בתוכם סיפורי חיים שרק מחכים לצאת אל אוויר העולם. שיחת טלפון פעם ביום, ביקורים בשבת עם הילדים, בתוך סדר היום העמוס שלנו ניתן למצוא רגעים של חיבור שבהם אנחנו שמים את הכל בצד ומתחברים לדבר האמיתי באמת, לקשר האנושי הבין אישי בינינו לבין האנשים הקרובים אלינו ביותר.

בדידות אצל קשישים במצב סיעודי

בדידות היא חלק משגרת החיים של כולנו, בגילאים מבוגרים, בעיקר אצל קשישים, הבדידות קשה אף יותר, במיוחד כאשר מדובר באנשים במצב סיעודי. כל מי שמכיר אנשים במצב סיעודי יודע על מה אני מדבר, הדבר קשה במיוחד עבור בני משפחה מטפלים הצריכים להיות זמינים רגשית ופיזית עבור ההורים או בני הזוג הזקוקים לעזרה.

טיפול בקשישים

בדידות בגיל השלישי – לא בושה לפנות לעזרה

איך מצליחים לנהל שגרת חיים תקינה במהלך טיפול בהורה בגיל השלישי אשר שרוי בבדידות?
עמותת בבית שמה לעצמה בראש סדר העדיפויות לתת מענה הולם לקשישים בודדים הזקוקים לטיפול סיעודי – אם אתם מתמודדים עם טיפול בהורה קשיש או מכירים מישהו הזקוק לעזרה פנו אלינו – אנחנו כאן עבורכם בכל שעה.