ימי חג וימי חופשה לעובדים זרים

כמו כל העובדים במדינת ישראל, גם עובדים זרים זכאים לזכויות סוציאליות המגיעות להם על פי חוק כגון: תנאי שכר, פנסיה, ביטוח וכיוצא בזה. במאמר הבא נתייחס לאלמנט חשוב בזכויותיהם של עובדים זרים: ימי חג וחופשה.

כמה ימי חג מגיעים לעובד זר?

חשוב לציין שמבחינת חופשות וחגים, מעמדו של העובד הזר אינו שונה כלל ממעמדו של כל עובד שכיר אחר בישראל. בהתאם לכך כשמדברים על ימי חג לעובד זר החוק בישראל קובע זכאות לתשעה ימים חג שנתיים.

ימים אלו יכולים להיקבע לפי החגים היהודיים או על פי החגים של דתו של העובד, לפי בחירתו. לכן רצוי שהמעסיקים יתעדכנו בלוח השנה הרלוונטי עבור עובדיהם (למעבר ללוח השנה הליקו כאן או גללו מטה) מבעוד מועד וידעו מתי לאפשר להם ימי חג.

עובד זר במשרה מלאה לבין עובד זר שעתי

עובד שמקבל משכורת חודשית יקבל עבור ימי החג שלו משכורת רגילה (כלומר השכר החודשי לא ייגרע כתוצאה מהיעדרות בימי חג). עבור עובד המקבל שכר שעתי, יומי או על בסיס תפוקה, יתקבל שכר על יום חג רק לאחר וותק של שלושה חודשי עבודה. במידה והחג חופף את יום המנוחה השבועי של העובד לא יינתן שכר. בנוסף, חשוב לציין שעובד אשר התבקש לעבוד ביום חג יקבל עבור עבודתו שכר של מאה חמישים אחוזים.

זכויות עובדים זרים ימי חופשה

מה בדבר חופשות נוספות שאינן ימי חג? החוק מגדיר באופן ברור כל מה שצריך לדעת על זכויות עובדים זרים בקשר לימי חופשה. אלו כוללות פרט לחגים גם ימי מחלה, חופשה שנתית ויום מנוחה שבועי.

כך למשל, כל עובד זר זכאי ליום מנוחה של שלושים ושש שעות (למעט הענף הסיעודי, שם יום המנוחה עומד על עשרים וחמש שעות). יום המנוחה ייקבע בשישי, שבת או ראשון, בהתאם להעדפותיו של העובד וצרכיו. עבודה הנעשית ביום המנוחה השבועי מזכה בשכר של מאה וחמישים אחוזים.

בהקשר השנתי, העובד הזר זכאי לחופשה שנתית עליה יקבל שכר רגיל. מספר ימי החופשה משתנה כתלות בוותק במקום העבודה. על אף שמעסיק הוא אשר קובע את ימי החופשה של העובד, עליו לעשות זאת תוך התחשבות ברצונות העובד ולתת לו נימוקים סבירים במידה ודחה את בקשתו ליציאה לחופשה בתאריך מסוים.

כל עובד זר זכאי לצבור עד מקסימום  90 ימי מחלה. אלו ניתנים תחת אישור רפואי לפי התחשיב הבא: יום וחצי מחלה עבור שמונה עשרה ימי עבודה.

דמי חופשה לעובד זר

היבט חשוב בכל הקשור לימי חג וחופשה הוא דמי חופשה לעובד זר. מושג זה בעצם מעגן את התשלום לו זכאי העובד בעבור חופשתו השנתית. חשוב לציין שדמי החופשה משולמים אך ורק כנגד ימי חופשה שנלקחו בפועל על ידי העובד הזר, בכפוף לחוק ולימי החופשה להם הוא זכאי.

רשימת ימי חג של עובדים זרים 2022

בכל ספק בעניין ימי החופשה לעובדים זרים, הנכם מוזמנים לפנות אלינו ונציגנו ישמחו להעניק לכם שירות ולסייע לכם.